Gramofony przeżywają w ostatnim czasie swój renesans. Choć wiele osób jest zdania, że to tylko banalna zabawa, to jednak jest to prawdziwa muzyka, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Ogólnie mówi się gramofon i płyty winylowe i już wszystko powinno działać. Jednak tak naprawdę z gramofonem wiążę się jeszcze wiele innych elementów, które tworzą całość czystego dźwięku. Bowiem, żeby delektować się muzyką trzeba wiedzieć, jak ją odtwarzać.

A co więcej współczesne rozwiązania sprawią, że gramofony mają jeszcze wiele do powiedzenia. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, z których składa się każdy gramofon. Bowiem współczesne urządzenia posiadają dodatkowe funkcje, które pozwalają wykorzystać nowoczesne rozwiązania. Sam podział gramofonów na manualne, półautomatyczne i automatyczne ukazuje, jak wiele się zmieniło. Wyposażenie w wejścia USB, czytniki kart, czy nawet odtwarzanie CD sprawia, że gramofon nabiera innego znaczenia.

Kluczową kwestią jest możliwość wykorzystania funkcji rippowania, czy innych opcji konwersji sygnału. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, że obsługa gramofonu może zostać urozmaicona o wiele akcesoriów dodatkowych. Zarówno umilających słuchanie muzyki, jak również pielęgnacje i użytkowanie sprzętu. Można wybrać dogodny kolor, kształt, a także wygląd zewnętrzny nawiązujący do klasycznych lub nowoczesnych urządzeń. Dostępne są także pokrowce, osłony, specjalne naciski, ciężarki, kableki oraz wiele innych elementów pomocnych przy odtwarzaniu winylowej muzyki.

.